IN.gov - Skip Navigation

Note: This message is displayed if (1) your browser is not standards-compliant or (2) you have you disabled CSS. Read our Policies for more information.

Indiana State Police

ISP > About ISP > ISP Board ISP Board

The ISP Board is created by statute: IC§10-11-2-5.
 
To view the Electronic Meeting Policy Resolution, click here.

All six members of the Board are appointed by the governor, unlike many law enforcement merit boards, which usually have a member elected by the officers.  As required by the statute, "not more than three (3) may belong to the same political party," so historically the Board has been composed by three members of each of the two main parties in Indiana.
 
The appointments are made by the Governor. The Governor's office uses a selection process, although no particular process is required by statute.  Appointment of new Board members is entirely within the Governor's purview.
 
The terms are staggered by statute, but the law does not require a specific rotation of members.  Instead, members are appointed for a four-year term when vacancies occur, either by the end of a term or a resignation or death. The statute lists six geographic regions, and each region provides one Board member. This ensures representation of all the different areas of the state.

Indiana State Police Board Members

Mrs. Kathy J. Bawel
Mrs. Kathy J. Bawel
Jasper, IN
Appointed – November 14, 2005
Reappointed – October 17, 2013
Term Expires – June 30, 2017
Mr. Jeremy W. Brown
Mr. Jeremy W. Brown
Decatur, IN
Appointed – March 7, 2006
Reappointed – November 8, 2012
Term Expires – June 30, 2014
Mr. David B. Graves
Mr. David B. Graves
Sellersburg, IN
Appointed – February 2, 2006
Reappointed – October 17, 2013
Term Expires – June 30, 2017
Mr. Ruben Hill
Mr. Rueben Hill
Indianapolis, IN
Appointed – January 1, 2013
Term Expires – June 30, 2016
Mr. John J. Ivory
Mr. John J. Ivory
Elkhart, IN
Appointed – February 7, 2007
Reappointed – November 8, 2012
Term Expires – June 30, 2014
>Mr. James Olszewski
Mr. James Olszewski
Lowell, IN
Appointed – February 8, 2008
Reappointed – November 8, 2012
Term Expires – June 30, 2015